Аркуш гарячекатаний: класифікація, особливості та переваги
Завдяки гарній пластичності, підвищеній механічній міцності та достатній корозійній стійкості лист сталевий гарячекатаний знаходить широке застосування у всіх галузях сучасної економіки. Попри масове виробництво полімерних і композитних матеріалів, попит на вітчизняному та світовому ринку на нього стабільно зростає, що так само зумовлює широкий сортамент металопрокату та жорсткі вимоги до його якості.
Класифікація
Сталь листова гарячекатана — популярний металопрокат, що отримується методом гарячої прокатки. Така технологія виробництва: забезпечує чудову хімічну однорідність; мінімізує внутрішні та поверхневі напруги в металі; формує рівномірну структуру, яка зумовлює однорідність властивостей за перерізом прокату; дає змогу виготовляти тонко- і толстолистовий прокат із легованих, вуглецевих і конструкційних сталей. Можливий недолік, яким володіє такий прокат — технологічна окаліна. Але сьогодні її навчилися ефективно видаляти за допомогою дроберструминної та хімічної додаткової обробки. З огляду на варіативність застосування, ринок потребує різного сортументу штрипса. Наприклад, лист гарячекатаний відповідно до ДСТУ 8540 (ГОСТ 19903) виготовляється завтовшки в інтервалі від 0,4 до 160 мм, а сталь у рулоннах — від 1,2 до 25 мм. Водночас листову сталь і рулонну класифікують відразу за кількома ознаками.
Товщина
÷ = 0,4 ÷ 3,9 мм — тонколистовий. ÷ = 4,0 ÷ 160,0 мм — товстолистовий.
Характер оброблення крайки
Обрізна (О). Необрізна (НО).
Точність виготовлення
За товщиною: висока (АА), підвищена (А), звичайна (Б). За площиною: особливо висока (НО), висока (ПВ), поліпшена (ПУ), нормальна (ПН).
Основні нормативні документи на гаряче- та холоднокатані листи
Щоб виробники та потенційні споживачі могли оперувати загальними нормами та ще на етапі узгодження постачання вирішувати всі питання, пов'язані з якістю та сортаментом металевого прокату, на галузеві, державному та міжнародному рівні використовується нормативно-технічна документація. У наявній практиці такими є стандарти систем ДСТУ, ГОСТ, EN, ISO, DIN, ASTM і багатьох інших, а також Технічні умови (ТУ) і стандарти підприємств (СТП), застосування яких дає змогу виробникам здійснювати продажування як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, і стандартизує всі розміри та параметри виготовлення. Але в певних випадках допускаються відхилення за якістю, якщо вони спочатку зазначені замовником і зафіксовані вкті або специфікації.
ДСТУ 8540 (ГОСТ 19903)
Цей стандарт визначає сортамент аркуша гарячекатаного та його розміри з урахуванням типу прокату та характеру обробки торцевого краю. Отже, документ регламентує товщину, ширину, довжину та допустимі відхилення цих параметрів.
Сталь гарячекатана листова ріжеться тільки під кутом 90 градусів. Водночас косина гума та серпоподібність не мають виводити параметри аркуша за межі номінальних розмірів як за шириною, так і за довжиною.
ДСТУ 2834 (ГОСТ 16523)
У цьому стандарті описані технічні умови (ТУ) на тонкий листовий прокат, що виготовляється завтовшки до 3,9 мм включно. Він також визначає основну класифікацію за такими ознаками: спосіб виробництва: гарячекатаний і холоднокатаний; групи міцності з розрахунку мінімального значення тимчасового опору: К260В, К270В, ОК300В, К310В, К330В, К350В, ОК360В та інші, , де ОК — прокат із вуглецевої сталі звичайної якості, К — продукція з вуглецевої якісної сталі; якість оброблення поверхні. Гарячий лист класифікує на прокат із підвищеним оздобленням (III) і звичайною обробкою (IV).
ДСТУ 8803 (ГОСТ 14637)
Стандарт регламентує технічні умови (ТУ) на товстолистовий прокат завтовшки від 4 мм до 160 мм і листову сталь у рулонах завтовшки від 4 мм до 20 мм. Виробництво гарячекатаного металопрокату у формі листів і црулонів здійснюється в таких марках сталі Ст0, Ст1кп, Ст1пс, Ст1сп, Ст2кп, Ст2пс, Ст3кп, Ст3пс, Ст3сп, Ст3Гпс, Ст3Гс, Ст4пс, Ст4сп, Ст5пс, Ст5с, СПГС 2651/СТ 380. Прокат поділяють на категорії: 1, 2, 3, 4, 5, 6 (крім марки сталі Ст0). З огляду на те, що аркуш гарячекатаний застосування знаходить таке ж широке, як і холоднокатаний, то використовують загальний принцип позначення, де вказують клас виготовлення та марку сталі. Наприклад: Отже, якщо покупець хоче купити металопрокат і шукає в прайсах або інтернет-каталологах аркуш гарячекатаний, позначення стане йому підказкою. І дасть змогу правильно вибрати металевий прокат з урахуванням необхідних габаритів і фізико-механічних властивостей сплаву. На замітку. Розрахувати теоретичну масу одного сталевого листа в кг можна за формулою: m = h × a × l × ⁇, де: h, a, l — відповідно товщина, ширина та довжина аркуша, ≥ — щільність сталі. Для спрощеного розрахунку рекомендується використовувати середню довідкову величину для сталей 7,85 кг/м3.
Сфера застосування металевого листа
У сучасному інжинірингу й агротехнічному комплексі листя гарячекатаний конструкційний потрібний особливо широко. Його використовують в авіа- та автомобілебудуванні, машино- та верстаті. Він необхідний для виготовлення деталей і корпусного обшиття морських і річкових судом і майже незамінний у штамповному виробництві. А також потрібний під час виконання несних конструкцій і перекриттів мостів і естакад, а також у виробництві: труб; вагонів і цистерн; трамваєв і тролейбусів; сільськогосподарських і загальнопромислових механізмів і агрегатів.
Коротко в фактах.
Тільки 2017 року в Азії було зроблено 1 162,5 млн. тонн сталевої продукції, у Європі — 313,2 млн тонн, у Північній Америці — 116 млн. тонн, у Південній Америці — 43,7 млн. тонн, у країнах Середньої Азії — 34,9 млн, в Африці — 15 млн, тонн, Австралії та Нової Зеландії — 6 млн. тонн сталі. З цієї кількості на частку гарячекатаного листового прокату в середньому припадає понад 61%. Сталь була та залишається найуніверсальнішим промисловим матеріалом у світі. Вона повсюдно використовується в будівництві, агротехнічному комплексі та промисловому інжинірингу. Сталь стовідсотково придатна для повторного перероблення, що робить її основним продуктом у круговій економічному середовищі та дає змогу раціонально використовувати ресурси та поліпшити екологічну ситуацію на глобальному рівні.
Завдяки невисокій ціні та поліпшеним споживчим властивостям чорний гарячекатаний лист особливо популярний у монтажно-будівельних організацій і підрядників. Вони застосовують його під час створення технічних водойм, відмосток і фундаментальних укріплень. У разі масового поширення монолітних будівельних технологій із нього стали широко виготовляти опалубки. Ну і, звичайно, він є чудовою заготовкою для виробництва фрагментів централізованих і місцевих вентиляційних систем і профлісів. Якщо враховувати вагу прокату, а також порівнювати в ракурсі хімічних властивостей листя гарячекатаний і холоднокатаний, різниця не буде очевидною. Але ці два прокати кардинально відрізняються параметрами пластичної деформації, адгезією до лакофарбових покриттів і ціновим ладом. Причому переваги гарячекатаного металопрокату очевидні. Він стійкий до появи поверхневих і внутрішніх напружень. Його структура характеризується високою однорідністю і щільністю. Відповідно він вирізняється: чималим терміном експлуатації; достатньою інертністю до втомлених процесів; варіативністю подальшої механічної, термічної та гальванічної обробки. Піддається зварці, наплавці, свердлінню, різанню та штампуванню. Попри відмінності у фізичних властивостях, лист гарячекатаний і холоднокатаний знаходить масове застосування у виробничому секторі та в народному господарстві. Тому в найближчі роки ринкове пропонування, а також споживчий попит на нього будуть тільки рости.
- Ціна: 33 120 ₴/т